Radiológiai és CBRN anyagok érzékelése szakmai nap

Radiológiai és CBRN anyagok érzékelése

Utolsó frissítés: 2024 május 26.

Összefoglaló a május 09-én megtartott „Radiológiai és CBRN anyagok mérése” gyakorlattal egybekötött tapasztalati, tanulási nap eseményeiről


Május 09-én, zajlott az egyetemünkön a „Radiológiai és CBRN anyagok mérése” című, közös tapasztalatszerzéssel egybekötött tanulási nap. 

Az eseményt a MATE Matematika és Természettudományi Alapok Intézete felkérésére a Magyar Honvédség Sodró László 102. Vegyiharc Ezred ( régi nevén Görgey Artúr Vegyvédelmi és Információs Központ, GAVIK) vezetett le az IDEAS Science Kft és a gödöllői CryDet Kft. közreműködésével. Már második éve, hogy az Intézet megszervezi ezt az igen színvonalas szakmai napot, hogy gyakorlatias ismeretekkel is felvértezzék a hallgatókat. 

A nap első felében, katonai szakértők előadásában, a résztvevők megismerkedtek az atomfegyverek sajátosságaival és a radiológiai fegyverek veszélyeivel. Majd előadást hallgathattak az alfa sugárzás (remote) drónról detektálási lehetőségeiről az európai uniós RemoteAlpha projekt (EMPIR 2020, 19ENV02) eredményei révén. Az IDEAS Science Kft. egy saját fejlesztésű, terepi, holográfiás mikroszkópot mutatott be, amely alkalmas bioaeroszolok vizsgálatára és bioveszélyek jelzésére. 

A délutáni gyakorlati foglalkozás során, előbb a CryDet Kft. tartott demonstrációt a szcintillációs detektorok méréstechnikájának alapjairól, majd a résztvevők védőruhában és gázálarcban sugárfelderítést végeztek különböző katonai GM-csöves és szcintillációs detektorok segítségével, megtapasztalva a különböző műszerek előnyeit és hátrányait. 

A nap végén lehetőség adódott nagyobb dózistérben történő mérésre is, így a műszerek magasabb méréshatárai is értelmezhetővé váltak. 

Ez a szakmai nap nemcsak a megjelentek tudását bővítette, hanem értékes gyakorlati tapasztalatokkal is gazdagította őket, elősegítve a radiológiai és CBRN anyagok méréstechnikai ismereteinek elmélyítését.

Meghívó és részletes program

A képek elkészítéséért köszönetet mondunk Kun Pálnak, volt Kollégánknak és Brecsok György, I.évfolyamos, levelező képzésű, műszaki menedzser hallgatónak.